AbiWord

35

AbiWord to wygodny, szybki i co ważne, całkowicie bezpłatny edytor tekstów. Ze względu na mocno podobny do MS Word interfejs, do korzystania z narzędzia można bardzo łatwo się przyzwyczaić dotychczasowym użytkownikom pakietu Microsoftu. AbiWord nie udostępnia co prawda tylu funkcji co Word ale zawiera wszystkie, które są niezbędne do tworzenia dokumentów. Ponadto umożliwia import i eksport w wielu popularnych formatach m.in. .doc .dot .rtf .wri .txt .wdp .html i innych. Od wersji 2.x edytor obsługuje długo oczekiwane tabele i przypisy.

AbiWord daje możliwości pośrednie pomiędzy prostym WordPad’em (standardowo instalowanym w systemie) a najpopularniejszym edytorem MS Word. Z jego najważniejszych opcji należy wymienić m.in. integracja grafiki i innych plików w dokumentach, możliwość tworzenia nagłówka i stopki, tabel, przypisów, kolumn oraz atutomatyczne wypunktowywanie/numerowanie list.

AbiWord do pobrania za darmo AbiWord do pobrania za darmo

Możliwości programu mogą być rozbudowywane przez opcjonalne moduły rozszerzające, tzw. „plugins”. W przypadku AbiWord dla Windows najpopularniejsze z nich to: polski słownik – AbiSpell Dictionary PL.

Pobierz AbiWord