NaviFirm+

32

NaviFirm+ małe, ale niezwykle przydatne narzędzie dla wszystkich posiadaczy telefonów Nokia, którzy chcieliby pobrać oprogramowanie wewnętrzne (tzw. firmware) dla swojego urządzenia.

Aplikacja daje możliwość pobrania każdej, kiedykolwiek wydanej opcji firmware’u wydanego dla dowolnego modelu Nokii. Dzięki temu można nie tylko przywrócić fabryczne oprogramowanie telefonu, ale także zaktualizować je do najnowszej wersji, czy też zmodyfikować na inną np. w języku polskim lub taką, która nie posiada ustawień i dodatków operatora telefonicznego (np. tapety albo animacji startowej). To ostatnie, choć technicznie możliwe, może się już jednak wiązać z utratą gwarancji.

Pomimo braku polskiej wersji językowej, NaviFirm+ jest banalnie prosty w obsłudze. Z poziomu jednego okna programu dokonuje się kolejno: wyboru modelu telefonu, wersji firmware’u i wariantu urządzenia które nas interesuje. W przypadku niektórych modeli liczba dostępnych wariantów może przysporzyć o ból głowy, stąd na każdym z etapów program daje możliwość filtrowania wyników. Aby uniknąć pomyłek, najlepiej wyszukiwać żądany firmware podając kod urządzenia, który zwykle znajdziemy na tabliczce znamionowej pod baterią. Na koniec pozostaje jedynie wskazanie elementów, które nas interesują i ewentualnie wskazanie odpowiedniego folderu na dysku twardym.

NaviFirm+ do pobrania za darmo

NaviFirm+ pobiera obrazy firmware’u bezpośrednio z serwerów producenta, dzięki czemu można mieć pewność, że oprogramowanie jest oryginalne, kompletne i niezmodyfikowane przez osoby niepowołane. Uboczną funkcjonalnością programu jest możliwość sprawdzenia kodów produktów dla wszystkich modeli i odmian telefonów, włącznie z wariantami dla poszczególnych rynków (krajów) i operatorów.

Narzędzie powstało w oparciu o program NaviFirm autorstwa użytkownika Epicbiznus z forum Symbian-Freak.com. Marco Bellino rozbudowuje je o kolejne funkcje – szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w pliku ReadMe.txt.

Pobierz NaviFirm+