Orbitron

49

Orbitron jest narzędziem śledzącym satelity do zastosowań radioamatorskich i obserwacyjnych. Jest używany także przez meteorologów, użytkowników telefonii satelitarnej, hobbystów UFO i astrologów. Aplikacja pokazuje pozycje satelitów w zadanym momencie (czas rzeczywisty lub symulowany). Program potrafi wczytać i śledzić 20 000 obiektów w tym samym czasie, obsługuje tryby pełnoekranowe i prezentacyjne, posiada zaawansowane wyszukiwanie przelotów i flar Irydium, a także oferuje synchronizację systemowego zegara. Wraz z programem dołączony jest wygaszacz ekranu.

PODSTAWOWE FUNKCJE PROGRAMU

Operacje na TLE (dane w postaci plików, za pomocą których można śledzić sztuczne satelity Ziemi)

Po uruchomieniu Orbitrona zostają załadowane opcje i satelity używane ostatnio. W celu wczytania interesującego nas pliku TLE należy wcisnać przycisk „Wczytaj TLE”, a następnie wskazać plik. Zbiory TLE pogrupowane są tematycznie.

Orbitron do pobrania za darmo

Informacje o wybranym satelicie

Informacje o satelicie zaznaczonym na liście „Satelity” można obejrzeć na zakładce „Info Sat./Orbity” u dołu ekranu. Panel zawiera informacje o orbicie wyciągnięte z pliku TLE jak również inne. Użytkownik do dyspozycji posiada notes, w którym może wpisać swoje adnotacje o obiekcie.

Szukanie przelotów

W celu monitorowania przelotów odbywających się w danej chwili, najlepszym sposobem jest obserwacja radaru. Radar prezentuje pozycje satelitów na lokalnym niebie.

Łączności radiowe

Jednym z głównych zastosowań Orbitrona jest jego wykorzystanie do obsługi amatorskich łączności radiowych przez satelity. Użytkownik do dyspozycji posiada notes, w którym może wpisać swoje adnotacje o obiekcie.

Obserwacje

Najjaśniejszym zjawiskiem na niebie „wywołanym” przez sztuczne satelity są tak zwane flary Irydium. Irydium to konstelacja satelitów telekomunikacyjnych krążących na wysokości około 790 kilometrów. Satelity te normalnie nie są widoczne gołym okiem (jasność 6 mag), zdarza się jednak sytuacja, gdy Słońce odbijając się od jednej z trzech anten trafia dokładnie w obszar, na którym się znajdujemy. Jasność takiej flary może dochodzić do -8 mag. Orbitron potrafi dokładnie przewidzieć flarę i ustalić jej jasność.

Pobierz Orbitron