Stellarium

6
Stellarium
Oceń

Stellarium to darmowy program, pełniący rolę symulatora planetarium. W odróżnieniu od innych „komputerowych obserwatoriów astronomicznych”,  twórcy aplikacji położyli nacisk nie na mnogość dostępnych informacji, ale na maksymalną wierność i realność, a przez to atrakcyjność wizualną symulacji.

Dzięki temu narzędzie jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które stawiają dopiero pierwsze kroki w astronomii. Do ich dyspozycji w bazie podstawowej jest ponad 600 tys. gwiazd (w dodatkowych katalogach przeszło 200 mln), asteryzmy i ilustracje gwiazdozbiorów, gwiazdozbiory jedenastu różnych kultur, zdjęcia mgławic (pełny katalog Messiera), realistyczna Droga Mleczna, planety i ich satelity. Aplikacja symuluje w sposób realistyczny atmosferę Ziemi, z której prowadzone są obserwacje. Co ważne można dokładnie określić miejsce z którego mamy prowadzić obserwacje, a także jej czas.

Stellarium do pobrania za darmo

Interfejs daje bardzo duże możliwości i wygodę obserwacji – rozbudowany zoom, tryb „rybie oko” (widok jak na kopułach planetariów), projekcja zwierciadła sferycznego. Stellarium umożliwia wizualizowanie siatek równikowych i azymutalnych, mrugających i spadających gwiazd, symulowanie zaćmień czy modyfikowanie krajobrazów.

Pobierz Stellarium